september|oktober|2004 - Izbor kritik

Predmestje
Kombinacija gnilega rasnega sovraštva in zloveščih osebnih demonov v tem morečem temačno komičnem "Predmestju" spremeni štiri pripadnike delavskega razreda v pošasti. Občinstvo, ki je dovolj pogumno, da prenese kratke nepopustljive trenutke (namenjene smehu) in navidezno streljanje psa (ki sploh ni smešno), bo nagrajeno, če se temu lahko tako reče, z brezkompromisnim razmišljanjem o krutosti, ki jo rodita neznanje in strah, oplemenitenim s črnogledim in temačnim humorjem.

Od "Modrega žameta" do Gasparja Noeja, od Michaela Hanekeja do filma "The Machinist" je bil koncept neverjetne brutalnosti, ki preži pod kulisami vsakdanjosti, značilnost žanra, ki bi mu lahko rekli tudi "film potrpežljivosti". Za pisatelja in gledališkega režiserja Vinka Möderndorferja, ki je posnel ta samozavesten režijski prvenec po svojem romanu, je najbolj boleča metafora moralno pusto predmestje v duši, ki je izvir nerazumnega besa. -- Eddie Cockrell (Variety)

Eden najbolj nenavadnih (filmov montrealskega festivala) je bil "Predmestje" slovenskega režiserja Vinka Möderndorferja. Zgrabite ga, če kdaj pride v New York. -- V.A.Musetto (New York Post)

Razkošje evropskih  filmov  na Beneškem filmskem festivalu
"Confituur" in "Predmestje" med filmi, ki bodo prikazani v sekciji Beneški dnevi

Medtem ko bo Hollywood deležen pozornosti na prihajajočem 61. Beneškem mednarodnem filmskem festivalu, bodo evropski filmi glavni v novi sekciji Beneški dnevi (Venice days), ki jo je razkril umetniški vodja Giorgio Gosetti. Od dvanajstih filmov v tej sekciji je sedem prvencev.

Med najbolj opaznimi filmi te sekcije so drama o maščevanju "Dead Man's Shoes", Shane Meadows, Velika Britanija; "Confituur", Lieven Debrauwer, Belgija ("Pauline and Paulette"); prvenec slovenskega režiserja Vinka Möderndorferja "Predmestje" (ki bo potoval naprej v tekmovalno sekcijo v Montreal); in "Nemmeno il Destino" ("Fate Is Not Enough"), Daniele Gaglianone, Italija ("Sailing Home"). 

Prej je Gosetti vodil agencijo za promocijo filmov Italia Cinema, ki je imela državno podporo. Še pred tem je bil neuradni namestnik direktorja Gilla Pontecorva, ko je bil Pontecorvo direktor Beneškega festivala.

"Moj edini kriterij pri izboru je bil poiskati filme, ki imajo res kaj povedati, pri pripovedi pa kažejo resnično strast," je Gosetti povedal za Daily Variety.

Selektorji so bili tudi Agnes-Catherine Poirier, ki piše kritike za francoski časopis Liberation; poljski kritik Tadeusz Sobolewski; in Adrian Wootton, glavni direktor promocijskega oddelka Film London. -- Nick Vivarelli (Variety)

O Sloveniji obstaja nekaj zelo razširjenih mnenj... V pravem trenutku in brez velikega prelivanja krvi, brez vojn, je uspela zapustiti Konfederacijo. To vizijo pa načenjajo filmi iz "Slovenskega raja", ki se ukvarjajo s senčnimi platmi človeštva. Vojna ni nikoli tema filma, vendar pa so junaki vedno šovinisti, nasilneži, ki zaničujejo druge ljudi. Kot da slovenski filmi govorijo "mi nismo nedolžni". V Rezervnih delih Damjana Kozoleta (Berlin 2003) prekupčevalci z ilegalnimi prebežniki obravnavajo imigrante kot žrtve. Tudi v Predmestju ponovno naletimo na temo tujca. ....Navidezno nedolžen voyerizem štirih starih prijateljev do mladega para se spremeni v pokol. "Minimal-realistični" stil nadomesti srhljivka v Tarantinovem slogu. -- Tadeusz Sobolewski

marec|april|2004 - Izbor kritik

Mestni psi po slovensko
Gre za precej temačno, pa vendarle dosledno vizijo, ki dreza tja, kjer si ponavadi zatiskamo oči. Štirica (junakov) ne premore niti dovolj ljubezni zase, kaj šele za vse tiste, ki jih obkrožajo. ... Rezultat je razgaljajoč portret globoko zagrenjene zadrtosti, ki se manifestira v najrazličnejših odtenkih, od alkoholizma, seksualnih deviacij do sesutih družin in kronične depresije, ki se vseskozi spogleduje s samomorilnostjo. Film, v prid katerega govorijo zlasti suverene igralske interpretacije štirih glavnih, se lahko pohvali tudi s pretehtano scenografijo in vrhunsko fotografijo. -- Dražen Štader (Vikend magazin, 2.4.2004)
> več

Radikalno drugačen slovenski film
(Skratka) Predmestje je eden redkih slovenskih filmov zadnjih desetih let, ki zmore svojo zgodbo pripovedovati sklenjeno in ne razpada v niz zgolj ohlapno povezanih situacij. Pa še z eno lastnostjo se film radikalno razlikuje od večine sodobnih slovenskih filmov. Namreč s svojo zgodbo, oziroma še natančneje s svojo temo. ... tako je Predmestje predvsem rezek film o nestrpnosti, toda ne le o nestrpnosti do drugačnih, temveč o nestrpnosti kot načinu reševanja konfliktov v življenju. To pa je seveda širša tema kot ksenofobija, ki je zgolj njena manifestativna podoba. ... Avtor ne ponuja nobenega odrešitvenega obrazca, ampak zgolj namig, oziroma drugače - v fašistoidnem svetu je že najpreprostejše človeško dejanje implozija katarze... Predmestje ne bo uspešnica, za kaj takega je film prekrut, za marsikoga celo neznosen pa tudi politično provokativen. Toda to ne spremeni dejstva, da je Vinko Moderndorfer v sodelovanju z direktorjem fotografije Dušanom Joksimovićem, avtorjem glasbe Janijem Golobom in montažerjem Andrijo Zafranovićem, posnel enega najboljših slovenskih filmov v zadnjih desetih letih, oziroma natančnje po Košakovem Outsiderju in Šterkovi minimalistični mojstrovini Ekspres, ekspres. -- Marko Golja (Radio Slovenija 1, Gremo v kino, 26.3.2004)
> več

Druga jutranja kronika
Kar nekaj novejših slovenskih filmov se dotika odnosa do tujca. ... v Predmestju pa gre Vinko Möderndorfer do samega konca in še dlje. ... Sovraštvo do dveh mladih, ki po naključju nista Slovenca, sta pa lepa, zaljubljena in predvsem živita, je le izgovor, tako kot je tudi krvništvo v imenu politike, da dokončno in brez zadržkov iz njih izbruhne temna zver, sadizem, prikrivana homoseksualnost in morilska strast. Film o ljudeh, ki so zavozili in iščejo moč v sovraštvu postaja vse bolj slika morilcev in njihovih tihih prič. Filmski prvenec Vinka Moderndorferja, uspešnega pisatelja in gledališčnika je v vseh elementih zrelo delo z odlično izdelanimi štirimi liki prijateljev. Temna, na trenutke komična groteskna zgodba hoče gledalca prizadeti in to ji nedvomno uspe. -- Ingrid Kovač Brus (Radio Slovenija 1, 25.3.2004)

Junaki
V dveh dobrih slovenskih filmih - v Rezervnih delih Kozoleta... ter v Predmestju, filmskemu prvencu Möderndorferja, lahko zaznamo pojav novega slovenskega "junaka". ... Junaki v obeh filmih so izgubljene marginalne eksistence brez prihodnosti. In če verjamemo, da je umetnost ogledalo stvarnosti, se lahko nad temi zgodbami samo zamislimo ali pa preberemo kakšen članek o nasilju na straneh črne kronike. Vsaka dežela ima namreč takšne junake, kakršne si zasluži. -- Irena Štaudohar (Žurnal, 26.3.2004)

Bankrotirani patrioti
Če se je še pred desetletjem zdelo, da so gledališčniki med glavnimi krivci za okornost slovenskega filma, se danes kot mojstri vračajo na velika platna. V glavnih vlogah nastopajo Renato Jenček, Peter Musevski, Jernej Šugman in Silvo Božič. -- Gorazd Trušnovec (Slovenske novice, Polet, 25.3.2004)

Pred mestom - praznina
Poleg Jenčka, ki ga mora v prihodnje zapaziti še kakšna druga kamera, sta tu zlasti Jernej Šugman in Peter Musevski. Svoja lika ... gradita predvsem v medsebojni konfrontaciji. Prvi z nemim obrazom vseskozi rahlo odprtih ust in bikovskega pogleda, za katerim ves čas vre, drugi s teatraličnimi ekshibicionističnimi nastopi (vrh je nedvomno prizor s samozadovoljevanjem), ki so le manifestacija boleče praznine. -- Ženja Leiler (Delo, 25.3.2004)

Lepota po slovensko
(Predmestni prijatelji) Med ženskami in "južnaki" ne vidijo razlike - oboji so krivi. "Južnjaki" še bolj - ker v Sloveniji uživajo bolj kot Slovenci. Slovenski Friends izgledajo kot mali, lunatični, dementni nedojebanci, ki čakajo na Vodjo. In medtem ko ga čakajo, se grejo Lovce na jelene. -- Marcel Štefančič, jr. (Mladina, 29.3.2004)

Na robu strasti
Dobro uravnotežena igra in dramaturgija posameznih prizorov. -- Bojan Kavčič (Stop, 1.4.2004)